Valilikten Düğün ve Asker Uğurlamasına Düzenleme… « Hayrabolu Sesi Gazetesi

16 Haziran 2024 - 08:46

Valilikten Düğün ve Asker Uğurlamasına Düzenleme…

Son Güncelleme :

10 Temmuz 2020 - 10:06

109 views
reklam
Valilikten Düğün ve Asker Uğurlamasına Düzenleme…
reklam

Tekirdağ Valiliği,Koronavirüs tedbirleri kapsamında düğün ve asker uğurlamaları konusunda yeni önlemler aldı.

Ülke genelinde son zamanlarda başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere pandemi tedbirlerinin ihlal edilerek asker uğurlama törenlerinin/eğlencelerinin gerçekleştirildiği gözlemlenmektedir.Asker uğurlamaları,başta askerlik yükümlüleri olmak üzere bu ortamlarda bulunan vatandaşların sağlığını ve ülkemizin salgın ile mücadelesindeki başarısını riske atmaktadır. Bu amaçla ; İçişleri Bakanlığının 07.07.2020 tarih ve E.10889 sayılı Genelgesine istinaden İl İdare Kurulunun 11/C maddesi ile Hıfzısıhha Kanununun 27 ve 72. Maddeleri uyarınca Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım başkanlığında yapılan olağanüstü toplantıda,Bu çerçevede asker uğurlama törenlerinin/eğlencelerinin oluşturabileceği riski önlemek adına kontrolsüz kalabalıkların oluşmasına neden olan,fiziki mesafe kurallarına aykırılık teşkil eden asker uğurlamalarına hiçbir şekilde müsaade edilmeyecektir. Alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzısıhha Kanununun 282.maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması,konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması,özellikle sevk dönemlerinde denetim ve kontrollerin arttırılması oy birliği ile karar bağlandı.

*DÜĞÜNLER SAAT 24.00’TE BİTECEK*

Bazı yörelerde sokak veya köy düğünlerinin kına,gelin alma,konvoy oluşturma gibi faaliyetlerle üç güne kadar uzatıldığı,bu düğünlerde başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere alınması gereken tedbirlere yeterince riayet edilmediği ve toplum sağlığının riske atıldığı,bu nedenlere bağlı olarak bazı mahalle ve köylerin karantinaya alınmak zorunda kalındığı görülmektedir.Bu amaçla,gelin alaylarının saat 12.00’de başlayıp akşam 16.00’da sona ermesi ,sünnet düğün alaylarının saat 16.00’da başlayıp akşam 19.00’da sona ermesi, sokak düğünlerinin akşam 20.00’de başlayıp gece 24.00’de sona ermesi kararlaştırılmıştır, denildi.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam