Vali Yıldırım’dan 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü mesajı « Hayrabolu Sesi Gazetesi

18 Ocak 2022 - 22:28

Vali Yıldırım’dan 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü mesajı

Son Güncelleme :

01 Nisan 2021 - 15:29

21 views
reklam
Vali Yıldırım’dan 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü mesajı
reklam

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü mesajında Tekirdağ Valiliği olarak otizmli bireylere yönelik çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, “Onların sosyal hayatta yer alabilmeleri ve kendi ihtiyaçlarını mümkün olduğunca bağımsız karşılayabilmeleri için gerekli çalışmaları yapmaktayız.” dedi.

Otizmin bir hastalıktan ziyade ‘farklılık’ olduğunu vurgulayan Aziz Yıldırım, mesajında şu sözlere yer verdi: “2 Nisan, tüm dünyada otizm konusunda farkındalık oluşturmak ve otizmden kaynaklanan sorunlara çözümler bulmak amacıyla, 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak ilan edilmiştir. Otizm spektrum bozukluğu, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nöro-gelişimsel farklılıktır. Otizmin, beynin yapısını ya da işleyişini etkileyen bazı sinir sistemi sorunlarından kaynaklandığı düşünülmektedir.

“ÖZEL EĞİTİM ONLARI TOPLUMSAL HAYATA KAZANDIRACAKTIR”
Turboslot
Otizmli bireyler, sosyal ilişkilerde, iletişim kurmada, davranış kalıpları oluşturmada sorunlar ve bilişsel gelişimde gecikmeler yaşamaktadırlar. Her insan dünyaya farklı özelliklerle gelmektedir. Herkesin kendine has fiziksel, duygusal ve sosyal yapısı vardır. Herkes için gerekli olan eğitim, otizmli çocuklarımız için aynı zamanda bir tedavi yöntemi olduğundan, büyük önem arz etmektedir. Bu açıdan erken teşhisle birlikte verilecek özel eğitim onları toplumsal hayata kazandıracaktır.

Devletimiz, otizmli çocuklarımızın daha iyi şartlara kavuşabilmesi için tüm imkânlarını seferber etmektedir. Bizler de Tekirdağ Valiliği olarak onların sosyal hayatta yer alabilmeleri ve kendi ihtiyaçlarını mümkün olduğunca bağımsız karşılayabilmeleri için gerekli çalışmaları yapmaktayız.

“TEKİRDAĞ’DA 802 OTİZMLİ ÖĞRENCİ EĞİTİM GÖRMEKTEDİR”

İlimizde 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı itibariyle (3 Rehberlik Araştırma Merkezi ve 2 Bilim ve Sanat Merkezi hariç) 2 Özel Eğitim İlkokulu, 2 Özel Eğitim Ortaokulu, 6 Özel Eğitim Uygulama Merkezi I. Kademe, 6 Özel Eğitim Uygulama Merkezi II. Kademe, 5 Özel Eğitim İş Uygulama Okulu, 3 Özel Eğitim Mesleki Eğitim Okulu olmak üzere toplam 24 Özel Eğitim (resmi) Okulu’nda (ücretli öğretmenler hariç); 334 öğretmen görev yapmakta olup, Özel Eğitim Sınıf ve Okulları’nda toplam 802 öğrenci öğrenim görmektedir.(Kaynaştırma Öğrencileri Hariç)

Ayrıca ilimizde Mavi Martı Otizm Spor, Eğitim ve Sosyalleşme Kulübü Derneği, otizmli bireylerin sosyalleşmesine destek olmak amacıyla faaliyetler yapmaktadır. Ancak koronavirüs pandemisi nedeniyle faaliyetlerine ara verilmiştir; pandemi sonrası faaliyetlerine devam edecektir.

Bu vesileyle, Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde otizme dair toplumsal farkındalığın ve duyarlılığın artırmasını temenni ediyor; otizmli çocuklarımıza, yetişkinlere ve ailelerine sağlıklı ve huzurlu bir ömür diliyorum.”

instagram likes kaufen

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam