Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin ; “Şu Ana Kadar Beklediğimiz Olumlu Desteği Ekonomi Bakanlığımızdan Görememek Bizleri Üzmektedir” « Hayrabolu Sesi Gazetesi

24 Temmuz 2024 - 09:39

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin ; “Şu Ana Kadar Beklediğimiz Olumlu Desteği Ekonomi Bakanlığımızdan Görememek Bizleri Üzmektedir”

Son Güncelleme :

28 Eylül 2020 - 12:48

195 views
reklam
Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin ; “Şu Ana Kadar Beklediğimiz Olumlu Desteği  Ekonomi Bakanlığımızdan Görememek Bizleri Üzmektedir”
reklam

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin üreticinin beklentisine rağmen süt fiyatlarında sessizliğini korurken,Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birlmiği Başkanı Tevfik Keskin,Gıda Komitesinin başında bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı eleştirerek, “Şu ana kadar beklediğimiz olumlu desteği Ekonomi Bakanlığımızdan görememek bizleri oldukça üzmektedir”dedi.

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin,süt fiyatlarındaki belirsizliğin devam etmesi üzerine yazılı bir açıklama yaptı.Açıklamada Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile ilgili bir eleştiriye yer verilmezken,Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak eleştirildi.Keskin,”Gıda komitesinin başında bulunan,Ekonomi Bakanlığımızın üreticilerimizin feryadına karşılık vermesi ve sesimizi duyması gerekir.Şu ana kadar beklediğimiz olumlu desteği Ekonomi Bakanlığımızdan görememek bizleri oldukça üzmektedir”dedi.

*SÜTTE BÖLGESEL İHALELER GERİ GELECEK*

Sektörde sütte beklenen zammın kaçınılmaz olduğunu belirten Keskin,”Bu gidişle üreticilerimizin mağdur olmaması için konseyden önce olduğu gibi bölgesel ihalelerle süt fiyatları belirlenmesi de söz konusu olacaktır”dedi. Keskin’in yaptığı yazılı açıklamada dikkat çeken başlıklar şöyle :

*AİLELERİN GEÇİM KAYNAĞI*

“Ülkemizde Tarım ve Hayvancılıkla uğraşan bir çok aile işletlmesi bulunmaktadır.Süt,genellikle küçük ölçekli işletmeler (1-10 baş) tarafından üretilmekte ve satışa sunulan sütten elde edilen gelir işletmedeki ailenin temel geçim kaynağını oluşturmaktadır.

*SÜT ÜRETİCİLERİ ARTIK SON NOKTAYA GELDİ*

Pandemi ve yaşanan ekonomik sıkıntılara rağmen üretmeye devam eden ve devletimizin yanında olan ülkemizin her köşesinde üstün emekler ve zahmetlerle üretmeye çalışan,zorluklarla mücadele eden ve zorlu koşullara rağmen ayakta durmaya çalışan süt üreticilerimiz artık son noktaya gelmişlerdir.

*AYLARDIR SÜT ÜRETİCİLERİ OLARAK SÜT FİYATLARININ DÜZENLENMESİNİ BEKLİYORUZ*

Aylardır süt üreticileri olarak süt fiyatlarının düzenlenmesini beklemekteyiz.Üreticilerimiz ürettiğini değer fiyattan satamazken tüm girdi maliyetlerimize başta saman ve besi yemine üst üste gelen zamlarla uğraşmaktan yorulmuş ve küçük üreticilerimiz neredeyse üretimi bırakma noktasına gelmiştir.

*EN KISA ZAMANDA SÜT FİYATLARINA DÜZENLEME GELMEZSE DİŞİ HAYVANLARIN KESİM HIZLARI DURMAYACAKTIR*

En kısa zamanda süt fiyatlarına düzenleme gelmediği takdirde dişi hayvanlarımızın kesim hızlarını durduramayacağız.Kesime giden dişe hayvan sayımız günden güne hızlanacak,bu durumu engelleyemeyeceğiz.Geçmiş yıllarda yaşandığı gibi,daha sonra hayvanları yurt dışından getirmek zorunda kalacağız. Ülkemiz bugün süte yapılacak zamdan daha çok maliyetle karşı karşıya kalacaktır.

*ÜRETİM YAPILAMAZ HALDEDİR*

Ülke olarak genç nüfusu zaten bu şartlarla üretime teşvik edemiyoruz,şehirlere göçün önüne geçilmezken var olan yorulmuş süt üreticilerimizin de ayakta duracak güçleri kalmamıştır. Üretim yapılamaz haldedir.

*HAYVANCILIK BÜYÜK DARBE ALACAK*

Üreticilerimiz üretimden çekilirse ülke ekonomimiz büyük ölçüde etkilenecektir.Acilen yeni fiyat uygulamasına geçilmez ve hayvanlarımızı kesimden kurtaramazsak hayvancılığımızın toparlanması da hayli zaman alacaktır.

*EKONOMİ BAKANLIĞI SESİMİZİ DUYMASI GEREKİYOR*

Gıda komitesinin başında bulunan,Ekonomi Bakanlığımızın üreticilerimizin feryadına karşılık vermesi ve sesimizi duyması gerekir. Şu ana kadar beklediğimiz olumlu desteği Ekonomi Bakanlığımızdan görememek bizleri oldukça üzmektedir.

*BÖLGESEL İHALELERLE SÜT FİYATLARININ BELİRLENMESİ SÖZ KONUSU OLACAK*

Hal böyleyken,sektörde süte beklediğimiz zam kaçınılmaz olup, bu gidişle üreticilerimizin mağdur olmaması için konseyden önce olduğu gibi bölgesel ihalelerle süt fiyatları belirlenmesi de söz konusu olacaktır.

*SÜT ÜRETİCİLERİ EMEKLERİNİN KARŞILIĞINI ALACAĞI TARIM VE HAYVANCILIK YAPMAK İSTİYOR*

Süt üreticileri olarak emeklerimizin karşılığını alacağımız,daha fazla üreteceğimiz,istihdama katkı sağlayacağımız ve işletmelerimizi ayakta tutabilecek tarım ve
hayvancılık yapmak istiyoruz.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam