TESKİ Genel Müdürü Dr.İbrahim İçöz ; ”Suyumuzu Tasarruflu Kullanalım” « Hayrabolu Sesi Gazetesi

16 Haziran 2024 - 08:16

TESKİ Genel Müdürü Dr.İbrahim İçöz ; ”Suyumuzu Tasarruflu Kullanalım”

Son Güncelleme :

22 Ağustos 2019 - 16:26

142 views
reklam
TESKİ Genel Müdürü Dr.İbrahim İçöz ; ”Suyumuzu Tasarruflu Kullanalım”
reklam

TESKİ Genel Müdürü Dr.İbrahim İçöz, basın açıklaması yaptı.İçöz’ün açıklaması aynen şöyle ;

“Su değerli bir materyaldir ve tüm canlılar için önemi tartışılmazdır.Suyun kullanım alanı çok geniştir.Yaşamımız için vazgeçilmez olan suyu korumak için,her birimizin üzerimize düşeni yapması,suyu temin ederken gösterdiğimiz hassasiyetin,kullanırken de gösterilmesi ve suyun tasarruflu kullanılması gerekir. 2025 yılından itibaren 3 milyardan fazla insanın su kıtlığı ile karşı karşıya kalacağı tahmin edilmektedir.Hızlı nüfus artışı,sanayileşme ve birçok nedenlerle su kaynakları ; miktar,kalite ve tüm diğer sektörel kullanımlar açısından birçok ciddi sorunla karşı karşıyadır. İlimizde içme ve kullanma suyu ihtiyacının (%85) önemli bir kısmı yeraltı suyu kuyularından sağlanmakta olup,oldukça az bir kısmı (%15) göletlerden temin edilmektedir.Ulaşılması,arıtılması ve sonrasında evlerimize kadar ulaştırılması büyük bir emek ve maliyet gerekmektedir. TESKİ olarak suyun tasarruflu kullanımı açısından son derece önemli olan,içme suyu alt yapı sistemlerinin yenilenmesi amacıyla çok ciddi yatırımlar yapmaktayız.Ayrıca her geçen gün artan içme suyu ihtiyacını karşılamak için projeler hazırlayarak,yeni su kaynakları temini için çalışmalar yapıyoruz. TESKİ olarak vatandaşlarımıza en iyi kalitede suyu temin ederek,modern içme suyu alt yapı sistemleriyle ulaştırmayı hedeflemekteyiz.Evlerde,işyerlerinde,tarımda,sanayide ve üretimde kısaca her alanda suyu minimum kullanacak şekilde tüketme anlayışını
geliştirmemiz gerekmektedir.İçme suyumuz rezervuarlarda, bahçe sulamada, tozumayı önlemek için yapılan sulamalarda,okomobil,halı v.b yıkamalarda harcanamayacak kadar değerlidir.Sanayide,üretim prosesine göre suyun devir daimli kullanımı,arıtılarak yeniden kullanımı gibi önlemlerle büyük tasarruflar sağlanmaktadır.Yağmur suyunun biriktirilerek,özellikle bahçe sulamada ve araba,halı v.b eşyaları yıkamada kullanmak son derece önemlidir.Ayrıca bahçelerin sulanması için şehir şebeke suyu kullanmak yerine,evdeki kullanılmış sular ve yağmur suları kullanılabilmektedir.”dedi. Genel Müdür İçöz son olarak ;”Suyu kullandığımız her noktada tasarruflu olmak, alınacak basit önlemlerle suyu doğru ve etkin kullanmak zorundayız. Su,herkes için son derece kıymetli olup,hayatımızın da temel bir öğesidir.Bu sebeple,gelecek nesillerin su ihtiyacını düşünerek hareket etmeli ve gereken duyarlılığı hep birlikte göstermeliyiz”dedi.

 

 

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam