Tekirdağ’da Kamu Farkındalığının Oluşturulması Toplantısı Gerçekleştirildi « Hayrabolu Sesi Gazetesi

26 Mart 2023 - 12:13

Tekirdağ’da Kamu Farkındalığının Oluşturulması Toplantısı Gerçekleştirildi

Son Güncelleme :

27 Ocak 2023 - 13:36

253 views
reklam
Tekirdağ’da Kamu Farkındalığının Oluşturulması Toplantısı Gerçekleştirildi
reklam

Tekirdağ’da “Kolluk Gözetim Komisyonu Kamu Farkındalığının Artırılması Toplantısı” gerçekleştirildi.

Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanı İbrahim Akın, İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı Kolluk Gözetimi Komisyonu tarafından Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Rektörlük Konferans Salonunda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, toplantıların 13’ncüsünün Tekirdağ’da yapıldığını söyledi.

Akın, Kolluk Gözetimi Komisyonu’nun 2019 yılından beri faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade ederek, “Kolluk Gözetimi Komisyonu kurulmasıyla amaçlanan ülke genelinde emniyet, jandarma ve Sahil Güvenlik personelinin işlediği iddia edilen suç eylem veya tutumları hakkında yapılan ihbar ve şikayetleri merkezi bir sistemde kayıt altına almak. Bu konuda idari merciiler tarafından yapılan soruşturmaları hızlı ve etkin bir şekilde sonuçlandırılmasını sağlamak, bütün bu süreçleri bir mekanizma vasıtasıyla izleyebilmektir. Komisyon bakanlık bünyesinde bağımsız ve sürekli bir kurul olarak oluşturulmuştur.” dedi.

Türkiye genelinde 1007 kolluk ihbar ve şikayet bürosu oluşturulduğunu belirten Akın, “Bu bürolarda görev yapmak üzere toplam 2 bin 758 personel görevlendirilmiştir. Komisyon faaliyetlerine başladığı tarihten bugüne kadar yaklaşık 3 yıl içerisinde her ay toplanarak kolluk şikayet sistemi ile ilgili değerlendirmeler yapmış, aldığı ilke kararları ile de uygulanmaya yön vermeye çalışmıştır.” diye konuştu.

Akın, sistemin faydalarına değinerek şunları kaydetti:”Hızlı ve kolay bir şekilde ihbar ve şikayet ile memnuniyet bildiriminde bulunabilme süreçle ilgili olarak bilgilendirilme, süreçlerin takibi ile hızlı sonuç alma imkanı kişisel verilerin gizliliğinin korunacağını dair güvence, bütün iş ve işlemlerin bağımsız bir organ tarafından izlenmesi ve denetlenmesi, kamuoyunun yıllık raporlarla bilgilendirilmesi, kolluk personeline iyi uygulama örneklerinde kayıt ve takibinin yapılabilmesi, kolluk personelinin gerek görevle ilgili gerekse görevle ilgili olmayan tüm ihbar ve şikayetlerin tek merkezden izlenebilmesi değerlendirilmesi ve analizler yapılarak stratejiler geliştirilmesidir. Bu programla kolluk gözetim ile ilgili toplumsal farkındalığı yükseltmeyi görevli personele rehberlik etmeyi konu ile ilgili mesleki bilgi ve becerileri paylaşmayı uygulamada birliktelik sağlamayı amaçlıyoruz.”

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım da emniyet, jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı personelinden oluşan kolluk personeli olarak tanımlanan görevlilere, diğer kamu görevlilerinden farklı olarak kişi hak ve özgürlüklerine müdahale niteliği taşıyan durdurma, yakalama, arama, iletişimin izlenmesi gibi özel yetkiler verildiğini dile getirdi. Yıldırım, insan haklarının ve özgürlüklerin korunması ve demokratik hakların geliştirilmesi için bu alanlara müdahale yetkisi bulunan kolluk güçlerinin kontrolü ve denetiminin önem arz ettiğini aktararak, “Kolluk güçlerinin kontrolü ve denetimlerinin özenle takibinin yapılabilmesi amacıyla demokratik ve şeffaf yönetimin bir gereği olarak, kolluk görevlilerinin işledikleri iddia edilen suçlardan veya disiplin cezasını gerektiren eylem, tutum veya davranışlarından dolayı, idari merciler tarafından yapılan veya yapılması gereken iş ve işlemlerin merkezi bir ortamda kayıt altına alınması, izlenmesi ve sonuçlandırılması amacıyla yeni bir sistem oluşturulmuştur.” ifadelerini kullandı.

Şikayet, ihbar veya memnuniyet bildiriminin en kısa zamanda ilgili birimler tarafından değerlendirilmesi, iki ayda bir başvuru yapılan mercii tarafından süreç ile ilgili olarak bilgilendirilme, kolluk görevlileri hakkındaki şikayet, ihbar veya memnuniyet bildirimlerinin sivil bir otorite tarafından izlenmesi, takibi sistemin faydaları arasında olduğunu belirten Yıldırım, “Kolluk gözetim iş ve işlemlerinin usulüne uygun bir şekilde yürütülmesi, görevli personele ve vatandaşlarımıza rehberlik edilip yol gösterilmesi ve kolluk personeli hakkındaki ihbar, şikayet ya da memnuniyet bildirimlerinin nereye ve nasıl yapılabileceği hususlarında kamu farkındalığının arttırılması amacıyla bu program düzenlenmiştir. Bu vesileyle, yapılacak çalışmaların kolluk kuvvetlerinin hesap verilebilirliğini, verimliliğini, etkinliğini, vatandaşların hukuka ve kurumlara olan güvenini artıracağına inanıyorum.” dedi.

Toplantıya, NKÜ Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Süleymanpaşa Kaymakamı Mustafa Güler, İl Emniyet Müdürü Mehmet Hakan Fındık, İl Jandarma Komutanı Albay Ahmet Çetin, kurum müdürleri ile emniyet, jandarma ve sahil güvenlik personeli katıldı.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam