Kırsal Yatırım Programı Kapsamında İlçemiz Çiftçileri Bilgilendirildi « Hayrabolu Sesi Gazetesi

21 Şubat 2024 - 00:40

Kırsal Yatırım Programı Kapsamında İlçemiz Çiftçileri Bilgilendirildi

Son Güncelleme :

21 Ağustos 2019 - 10:14

90 views
reklam
Kırsal Yatırım Programı Kapsamında İlçemiz Çiftçileri Bilgilendirildi
reklam

Tekirdağ Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından,Hayrabolu Ziraat Odası Toplantı Salonunda “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Destekleme Programı”  hakkında seminer verildi.

Hayrabolu Ziraat Odası Toplantı Salonunda gerçekleştirilen seminere, Tekirdağ Tarım ve Orman Müdürü Oktay Öcal,Hayrabolu ziraat Odası Başkanı Mehmet Başol,Hayrabolu Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Dinçay Yılmaztürk, mahalle muhtarları ve çiftçiler katıldı. Tekirdağ Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Proje Yürütme Birimi tarafından yapılan sunumda; Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “50 sizden,%50 bizden %100 sizin sloganı ile her zaman çiftçilerimizin yanında olacağız”sloganıyla uygulamaya konulan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP),Bakanlık tarafından Ulusal Tarım Stratejisi Belgesi kapsamında 2006 yılında başladı. 2006-2018 yılları arasında Ülke genelinde 2,76 Milyar Tl. Tekirdağ’da ise 105 proje uygulamaya konularak, bu projelere 31,72 Milyon TL. Hibe ödemesi yapıldığı belirtildi.
Hibe kapsamı desteklemeleri hakkında çiftçilere detaylı bilgi verilirken,Program kapsamında yatırım tutarları ve destekleme oranları hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu.

Tekirdağ Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından verilen seminerde,Program kapsamında her bir yatırım türü için hibeye esas proje tutarının belirlenmiş olduğu, hibe oranlarının bu tutarların %50’si kadar olduğu ve KDV hariç olarak bütçelendirilen projelerin,mevzuat ile belirlenen satın alma kuralları ve hibe sözleşmesi esaslarına göre gerçekleştirildiğinde %50 hibe desteği Bakanlık tarafından karşılandığı belirtildi.Hibeye esas proje tutarı dışında kalan proje yatırım tutarı ile KDV’nin tamamı yatırımcı tarafından karşılanır,şeklinde olduğu belirtildi.

KİMLER BAŞVURABİLİYOR ?

Kırsal geliri ve sosyal standartları yükseltmek,tarım-sanayientegrasyonunu sağlamak,küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek,gıda güvenliğini arttırmak,tarımsal pazarlama alt yapısını ve girişimcilik kapasitesini geliştirmenin amaçlandığı programlara,Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı ; bireyler, şirketler ve bunların aralarında  oluşturdukları ortaklıklar ile tarımsal amaçlı kooperatifler ve birliklerin başvurabileceği belirtildi.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam