Keşan’da Karantina Uygulaması Yok « Hayrabolu Sesi Gazetesi

20 Nisan 2024 - 09:31

Keşan’da Karantina Uygulaması Yok

Son Güncelleme :

31 Mart 2020 - 20:25

94 views
reklam
Keşan’da Karantina Uygulaması Yok
reklam

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlar ve ilçede karantina uygulamasına geçildiği yönünde sosyal medyada yayılan asparagas haberlerle ilgili açıklama yaptı ve “Vatandaşlarım rahat olsun, Keşan’da karantina uygulaması yok.” dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı ve Zabıta Müdürü Gökhan Yılmaz’la birlikte açıklama yapan Helvacıoğlu, “Keşan’da Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlarla ilçedeki tedbirleri artırdık. Ancak bu tedbir kararlarının duyurulmasının ardından bazı ses kayıtları ve bilgi kirliliği yaşanmaya başladı. İlçemizdeki hemşehrilerimizi panik havasına sokmak isteyenler Keşan’ın karantina altına alındığını duyurmaya başladılar. Keşan’da karantina uygulaması yok. Olağanüstü bir durum da yok.” dedi.

Keşan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararları ile ilgili bilgi veren Mustafa Helvacıoğlu, “Valimizin takdirleriyle Keşan Kaymakamımızın Başkanlığı’nda İlçe Hıfzıssıhha Kurulu olarak toplandık ve kararlar aldık. Yoğun olan yerlerde araç ve yaya trafiğini azaltmak için tedbir aldık. Panik havasına gerek yok. Bugün İlçemizde insan ve araç trafiğinin devam eden yoğunluğunu azaltmak ve korona virüs salgın riskinin artmasını önlemek amacıyla alınan ve 31.03.2020 saat 18:00’den itibaren uygulanacak geçici tedbir ve önleme kararları alındı. Trafik ve yaya yoğunluğunun olduğu çarşı merkezindeki ana arterler ve meydanlar trafiğe geçici olarak kapatılarak kümeleşmenin önüne geçilecek. Araçlarla çarşı merkezine gelerek yoğunluk oluşturmayalım. Mahalledeki kasap, bakkal, manavdan alışverişinizi yapın. Sadece acil banka işleriniz için kurallara uyarak çarşı merkezine gelin. Bu kararlar geçici. Önlemler artırılabilir de azaltılabilir de. Durum gözlenecek. Keşan’da Çarşı’daki yoğunluğu azaltırsak önlemler azaltılacaktır. Alınan kararlar Keşan’a giriş çıkışların yasaklandığı anlamına gelmiyor.” şeklinde konuştu.
Virüsün yayılmasının önlenmesi için bazı önleyici tedbirler alınmasının gerekliliğini açıklayan Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Keşan’da devlet hastanesinde ve özel hastanede herhangi bir olumsuzluk yok. Şüpheli vakalar olabilir. Dün devlet hastanesinde şüpheli 8 vaka vardı hepsi negatif çıktı testlerinin. Keşan’da karantina yok, herhangi bir olağanüstü durum yok. Ancak biz önlem almazsak, yoğunluğu azaltmaz ve tedbir almazsak Keşan İtalya ortalamasını geçer. Biz Keşan halkımızın sağlığı için çalışıyor, önlemler ve tedbirler alıyoruz. Bankalarda, marketlerde, manavlarda, çarşı merkezinde her yerde yoğunluk varken hastalık önlenebilir mi? Aldığımız tüm önlemler tamamıyla vatandaşımızın sağlığını korumak için.”

Keşan’da zorunlu ihtiyaç dışındaki iş yerlerinin virüsün yayılmasını önleme tedbirleri kapsamında geçici olarak kapatılacağını ve zorunlu ihtiyaç kapsamında açık kalan iş yerlerinde de tedbir ve denetim uygulamalarının arttırılacağını aktaran Mustafa Helvacıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Keşan’da sokağa çıkma yasağı gibi bir durum yok. Ama işletmelerimiz de kurallara uysunlar. Ekonomik durgunluk nedeniyle bugüne kadar ceza yazmadık ama kurallara uymayan vatandaşlarımıza da işletmelerimize de ceza yazmaya başlayacağız. Keşan güvenilir bir yer. Şüpheli vakalar olabilir ve olacak da Dünya’da 500 bini aşan vaka var. Bu nedenle panik yok ama tedbir var. Asparagas ses kayıtlarına inanmayın. Hem özel hem de devlet hastanelerimiz aslanlar gibi hizmet üretiyor. Allah onlardan razı olsun.”
Önleme uygulamaları kapsamında, çarşı merkezde yoğunluğu arttırmasından dolayı Cumartesi Pazarı’nın bu hafta Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi’nde kurulmayacağını, bunun yerine, Cumartesi Pazarı sadece gıdaya yönelik olarak aynı gün İzzetiye ve Paşayiğit Mahallelerinde ikiye bölünmüş olarak tedbirli bir şekilde semt pazarı kurulacağını açıklayan Helvacıoğlu, “Salı, Çarşamba ve Perşembe Semt pazarları tedbirli bir şekilde aynı yerlerinde kurularak devam edecek. Cuma günleri, Eski Hastane Bahçesi Otopark alanında sadece gıdaya yönelik olarak geçici küçük semt pazarı oluşturulacak. Semt pazarımızı 6’ya çıkarmış olduk. Esnaflarımız odaları vasıtasıyla semt pazarlarını bölüşecek.” dedi.

65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkmalarının yasak olduğunu, 15 yaşından küçük çocukların da semt pazarlarına girişinin yasaklandığını ifade eden Mustafa Helvacıoğlu, “Bu kurala uyulmadığı takdirde cezai işlem uygulanacak. Çarşı merkezde trafiğin kapatılması uygulaması ile vatandaşların mağduriyet yaşamaması ve çarşı merkeze ulaşımın sağlanması amacıyla Köy Garajı, Eski İtfaiye Alanı, Eski Devlet Hastanesi Müze yanı alanı, Atatürk Ortaokulu Bahçesi ve Keşan Lisesi Bahçesi ücretsiz otopark olarak vatandaşın hizmetine sokulacaktır. Sanayi Sitemizdeki dükkanlar açık kalabilirler. Oto yıkamacılar da sosyal mesafe kurallarına uyulduğu sürece açık kalabilir. Şehir dışında bulunan işletmelerimiz açık olabilirler. Gıda satan yerlerimiz, eczanelerimiz, otellerimiz de açık olabilirler. Panik yok, sıkıyönetim yok, sokağa çıkma yasağı yok, karantina yok. Belediye, Emniyet ve ilgili kurumların açıklamaları dikkate alınmalı. Daha güzel günlerin gelmesi, sağlıklı bir ortam oluşturulması için çalışıyoruz. Kurallara uyulmazsa, evde kalınmazsa daha kapsamlı tedbirler alınması gerekebilir. Herkese Korona virüsü bulaşmış gibi davranın. Sosyal mesafe kuralına uyulması çok önemli. Keşan olarak biz bu sorunu da başarıyla atlatacağız.” şeklinde konuştu.
Edirne Valisi ve Keşan Kaymakamının talimatıyla okulların da tatil olması sebebiyle okullarda çalışan güvenlik görevlilerinin de banka ve yoğunluk olan yerlerde düzenin sağlanması için görevlendirileceğini açıklayan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Panik havasından kurtulup tedbirlere odaklanmalıyız. Panik havasıyla virüsü üzerimize çekmeyelim. Ellerimizi yıkayalım, sokağa az çıkalım, sosyal mesafeyi koruyalım. 65 yaş üstü vatandaşlarımız ne olur evlerinden çıkmasınlar. Hem kendi hem de torunları başta olmak üzere sevdikleri için evlerinde kalmalılar. Çıkarlarsa bundan sonra 3150 TL ceza uygulanacak. Sosyal mesafeye uymayanlara Kabahatlar Kanunu’ndan 392 TL idari para cezası uygulanacak.”

Helvacıoğlu, alınan tedbirlerin vatandaşının sağlığını korumak için olduğunun altını çizdi ve sağlıklı günler diledi.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam