İHRAÇ DOMATESTE GÜVE BİLMECESİ « Hayrabolu Sesi Gazetesi

20 Nisan 2024 - 09:25

İHRAÇ DOMATESTE GÜVE BİLMECESİ

Son Güncelleme :

22 Mayıs 2019 - 13:30

90 views
reklam
İHRAÇ DOMATESTE GÜVE BİLMECESİ
reklam

İHRAÇ DOMATESTE GÜVE BİLMECESİ

İHRAÇ EDİLEN DOMATES GÜVELİ İSE SAĞLIK SERTİFİKASI’NI NASIL ALDI?

DOMETES İHRACATINDA SAĞLIK SERTİFİKASI BİLMECESİ

DOMATESTE İHRACAT SERTİFİKASINDA USÜLSÜZLÜK MÜ VAR?

TONLARCA DOMETESİN TÜRKİYE’YE İADE EDİLMESİNİN ARDINDAN, BU ÜRÜNLERİN BİTKİ SAĞLIK SERTİFİKASININ NASIL ALINDIĞI SORUSU ORTAYA ÇIKTI?

İHRACAT ÖNCESİ HİJYENİK DENETİMLERDE USULSÜZLÜK MÜ VAR?

Türkiye’nin son dönemde Rusya ve Ukrayna’ya ihraç ettiği tonlarca domates ve çileğin “tehlikeli tarım haşeresi, güve” barındırdığı, ya da “zirai atık ve insan sağlığına zararlı kalıntılar içerdiği” gerekçesiyle iade edilmesinin ardından gözler ihracat yapan firmaların Bakanlıktan aldığı “Bitki Sağlık Sertifikası”na çevrildi. CHP Tekirdağ Milletvekili ve Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. İlhami Özcan Aygun, 17 Mayıs 2019 tarihinde kapsamlı bir araştırma önergesi verdi.

Aygun, “Sebze, meyve ve bitkisel ürün ihraç eden firmaların, ihraç edeceği ürünlerin hastalık ve zararlı maddelerden arınmış olduğunu gösteren ‘Bitki Sağlık Sertifikası’nı temin etmesi gerekmektedir. Son dönemde yaşanan olaylar, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın denetiminde yürüyen sebze ve meyve ihracat zincirinde sıkıntı olduğunu ortaya koymaktadır. Uluslararası geçerliliği olan ve o ürünün sağlıklı olduğunu gösteren Bitki Sağlık Sertifikası’nda usulsüzlükler mi var” diye sordu.

TÜRKİYE’NİN PRESTİJİ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLENİYOR

Aygun, son dönemde Rusya ve Ukrayna’ya ihraç edilen çilek ve domateslerin “tehlikeli haşere ya da zirai ilaç kalıntısı” içerdiği gerekçesiyle Türkiye’ye geri gönderilmesi üzerine TBMM’de konunun araştırılması için 17 Mayıs 2019 tarihinde Araştırma Önergesi verdi. Aygun, “Hem üreticimizi zor durumda bırakan, hem de dünya pazarlarında Türkiye’nin prestijini olumsuz yönde etkileyen bu gelişmelerin kapsamlı olarak araştırılması gerekmektedir” dedi.

Sebze ve meyve ihracatı yapılabilmesi için Bitki Sağlık Sertifikası alınması gerektiğine işaret eden Aygun, “Ayrıca Zirai Karantina Servisi tarafından yapılan işlemlerin ardından ihraç edilen ürünlerin yüklendiği yerde kontrolör tarafından hijyenik denetimleri yapılmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı’nca verilen belge, uluslararası geçerliliği olan belgedir. Bu belgenin ihracat sırasında gümrük idarelerine ibrazı zorunludur. Bu sertifika, gıda güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır” diye konuştu.

Aygun, Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansı’nın (Rosselhoznador), “Türkiye’den gelen meyve ve sebzelerin bitki sağlığı kalitesinin düşmesinden endişe duydukları ve geçen yıl Türkiye’den getirilen sebze ve meyvelerde 1945 kez Rusya’nın karantina listesinde yer alan tarım zararlısı bulunduğu” yönünde açıklama yaptığına işaret etti.

Aygun, şu bilgileri verdi:

“Rusya Nisan ve Mayıs ayında Türkiye’den aldığı 43 ton çileği “Kaliforniya çiçek tripsi” ve 39.5 ton domatesi de “Güney Amerika güvesi” bulundurduğu gerekçesiyle iade etti. Aynı şekilde Mayıs ayında Ukrayna’ya ihraç edilen 38 ton domates, Güney Afrika güvesi içerdiği ve hijyen standartlarına uymadığı gerekçesiyle Türkiye’ye uyarı yazısı yazılarak iade edilmiştir. Ukrayna’nın Nisan ayında da 15 ton domatesi aynı gerekçeyle iade ettiği dikkate alındığında, ortada ciddi bir sıkıntı olduğu görülmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı’nca verilen Bitki Sağlık Sertifikası, uluslararası geçerliliği olan belgedir. Bu belgenin ihracat sırasında gümrük idarelerine ibrazı zorunludur. Bu sertifika, gıda güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır. Yaşanan olaylar, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın denetiminde yürüyen sebze ve meyve ihracat zincirinde sıkıntı olduğunu ortaya koymaktadır.”

Rusya ve Ukrayna’nın iade ettiği ürünler, Türkiye’de mi satıldı?

Aygun, Bitkisel Gıda ve Yemin İhracatında Sağlık Sertifikası Düzenlenmesi ve İhracattan Geri Dönen Ürünler İçin Uygulama Yönetmeliği’ne göre, ihracattan geri gönderilen domates ve çilekten numune alınması, tüketim tarihi geçmiş, çürümüş, kokuşmuş ya da bozulmuş olanların yurda alınmaması gerektiğinin altını çizdi.

“Rusya ve Ukrayna’dan dönen sebze ve meyveler için yapılan işlemler, Türk halkının gıda güvenliği açısından da önemlidir. Bu ürünlerin denetimi yapıldı mı? Hangi koşullarda iç piyasaya verildi” diye soran Aygun, konunun incelenmesi gerektiğini kaydetti.

Aygun, sebze ve meyvede ihracat öncesi denetim eksikliklerinin ayrıntılı olarak incelenmesinin Türk tarımı için elzem olduğunu vurguladı.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam