Hayrabolu Ziraat Odası Başkanı Mehmet BAŞOL ; “ZAMLAR ÇİFTÇİMİZİ İYİCE ZORDA BIRAKTI !” « Hayrabolu Sesi Gazetesi

23 Eylül 2023 - 04:47

Hayrabolu Ziraat Odası Başkanı Mehmet BAŞOL ; “ZAMLAR ÇİFTÇİMİZİ İYİCE ZORDA BIRAKTI !”

Son Güncelleme :

10 Aralık 2021 - 12:43

2.197 views
reklam
Hayrabolu Ziraat Odası Başkanı Mehmet BAŞOL ; “ZAMLAR ÇİFTÇİMİZİ İYİCE ZORDA BIRAKTI !”
reklam

Hayrabolu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başol, çiftçi girdilerine gelen son zamlardan sonra, çiftçileri iyice zorda bıraktı, dedi.

Başol gazetemize yaptığı açıklamada, ”Gübre, mazot, ilaç ve yem ve diğer girdilere gelen aşırı zamlar nedeniyle, yetkililerin zam konusuna acil el atması gerekmektedir. Mazot, Gübre ve yem zamları borç içerisinde olan ve çok zor ayakta durmaya çalışan çiftçilerimizi iyice zora sokmaktadır. Biz çiftçi kuruluşu olarak, yıllardır gerek bölgemiz milletvekillerine gerekse üst kuruluşumuz vasıtasıyla ilgili bakanlığa çiftçimizin durumunu iletmemize rağmen çiftçimizin durumu bugüne kadar iyileştirilmediği gibi son gelen zamlarla çiftçimiz zarar etmeye başladı. Tarlalarına kimi çiftçimiz hiç gübre atamazken, bir kısmı az miktarda atarak günü kurtarmaya çalışıyor. Bir ülkenin temel taşı çiftçidir, çiftçine sahip çıkmazsan, sezonda ürün alamazsın, buda ülkemiz için çok büyük bir kayıp olacaktır.” dedi.

Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başol sözlerine şöyle devam etti ;”Yapılan zamların tarımda girdi kullanımı ve makineleşme talebini de düşürmektedir. Buda tarım makineleri üreten sanayiyi de etkilemektedir. Çiftçilerimizi her zaman kayda değer üretim yapabilmeleri ve ülke ekonomisine güç katmaları için gübre, ilaç, tohumluk ve makine satın alabilir duruma getirilmesi gerekmektedir. Bunları yerine getiremediğimiz sürece tarımsal üretimi arttıramayız. Çiftçimizin tarımsal girdi ve makelerini satın alabilmeleri için gerekli suspansiyonlar ve çiftçilerin gelirlerinin arttırılması gerekmektedir. Eğer çiftçinin alım gücü yoksa tarımda çiftçiden bir şey beklenilmesi imkansızdır. Çiftçimizi ayakta tutabilmek için, çok ucuz kredi, mazot en az yarı fiyatına, gübre, yem ve diğer girdilerde de en az yüzde 60 düşük fiyat verilmeli ki çiftçimiz yaşayabilsin.” dedi.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam