Hayrabolu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başol ; “Kanola Üreticisinin Yüzü Gülmedi !..” « Hayrabolu Sesi Gazetesi

13 Haziran 2024 - 20:40

Hayrabolu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başol ; “Kanola Üreticisinin Yüzü Gülmedi !..”

Son Güncelleme :

20 Haziran 2019 - 17:14

114 views
reklam
Hayrabolu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başol ; “Kanola Üreticisinin Yüzü Gülmedi !..”
reklam

Hayrabolu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başol,bu yıl kanolada verim artışı beklediklerini belirtirken,fiyatların 2018 yılı fiyatlarıyla aynı olması üreticileri tedirgin ediyor,dedi.

Ziraat Odası başkanı Mehmet Başol,gazetemize yaptığı açıklamasında,”Bölgemizin iklim yapısına uygun olan kanola her geçen yıl artan ekim oranıyla yaygınlaşan yağlık bir bitkidir.Ayçiçeğine alternatif olarak ekilen kanola, biyodizel ve bitkisel yağ olarak da kullanılmaktadır.Hammadde kullanıldıktan sonra geri kalanı da yem sanayiinde
küspe olarak değerlendirilmektedir.

Trakya Bölgesinde 54 civarında kapasitesi 2 milyon tonun üzerinde ayçiçeği ürününü işleyen yağ fabrikaları bulunmaktadır.Bu fabrikaların ürün işleme kapasitesi Türkiye’nin bitkisel yağ ihtiyacının tamamından fazlasını işleyebilecek düzeydedir.Türkiye ayçiçeği üretimi 850-950.000 bin ton civarında yetersiz bir düzeyde olduğundan bu yağ fabrikaları hammadde yetersizliğinden kapasitelerinin ancak %30-40’ını kullanmaktadırlar.Oysa ayçiçeğinin olmadığı dönem olan Temmuz ayından itibaren fabrikalar kanola ürünü işleyerek kapasitelerini değerlendirme şansına sahip olabilirler.

2018 yılında Trakya bölgesinde 422 bin dekar kanola üretimi gerçekleştirildi. 2019 üretim yılı sezonunda istenilen iklim şartlarının yakalanmasıyla arzu edilen hasat sonuçlarını yakalayan çiftçimizin yüzü güldü.Yılda 600-700 kilogram yağış ortalaması bulunan yerlerde verim artışları sağlanmıştır.Ancak geçtiğimiz seneye göre girdi maliyetlerinin büyük oranda artmasıyla hasat öncesi çiftçiler merakla kanola fiyatlarını bekliyordu. Devletin vermiş olduğu desteklerde dahil edildiğinde bu sene artan verimlere rağmen fiyatların 2018 yılı fiyatlarıyla aynı olması üreticilerimizi tedirgin etmiştir.Bizler Hayrabolu Ziraat Odası olarak,ekonomik getirisi bakımından alternatiflerine göre avantaj sağlayan kanola fiyatlarının,artan maliyetler karşısında çiftçimizin hak ettiği fiyatlar seviyesine getirilmesini bekliyoruz.”dedi.

Çiftçinin dayanma gücünün her geçen gün azaldığını ve kendilerine sahip çıkılmasını beklediklerini belirten Başol, “Burada bizlere büyük görevler düşmekte olup, çiftçimizi ve tarım kesiminin yaşadığı sorunları, ileride doğabilecek sorunları tespit edip, vakit kaybetmeden çözüm üretmek zorundayız. Fiyatlar düşük ama verim olarak iyi bir yıl, ekonomik olarak evet şuan ki verimler iyi olacak ve karşılayacak gibi fakat geçen yıl ortalama 2 bin 200 lira gibi piyasada satılan kanola şuan 2 bin, 2bin 50 lira gibi satılıyor. Bu yıl ki kanola fiyatlarının 2 500 lira civarında olmasını ümit ediyor ve bekliyorduk ama maalesef ki fiyat konusunda biraz sıkıntılı bir süreç yaşayacağız. Ama Allah’tan verim olarak iyi bir yıl. Iyi bir verim alacağız kanaatindeyim. Inşallah hayırlı bir yıl geçirmiş oluruz. Dedi.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam