Hayrabolu Ziraat Odası Başkanı Mehmet BAŞOL ; ‘GÜBRE ZAMLARI BERABERİNDE REKOLTE DÜŞÜKLÜĞÜ, REKOLTE DÜŞÜKLÜĞÜ DE GIDAYA ZAM DEMEKTİR’ « Hayrabolu Sesi Gazetesi

29 Kasım 2021 - 02:36

Hayrabolu Ziraat Odası Başkanı Mehmet BAŞOL ; ‘GÜBRE ZAMLARI BERABERİNDE REKOLTE DÜŞÜKLÜĞÜ, REKOLTE DÜŞÜKLÜĞÜ DE GIDAYA ZAM DEMEKTİR’

Tarımda çiftçinin en önemli maliyet kalemlerinden biri olan gübrede son günlerde yaşanan fiyat artışları dudak uçuklatıyor. Yıllık bazda artışlar yüzde 200’ün üzerine çıkarken gübreye bir günde 500 TL zam geldiği açıklandı.

Son Güncelleme :

29 Eylül 2021 - 16:03

530 views
reklam
Hayrabolu Ziraat Odası Başkanı Mehmet BAŞOL ; ‘GÜBRE ZAMLARI BERABERİNDE REKOLTE DÜŞÜKLÜĞÜ, REKOLTE DÜŞÜKLÜĞÜ DE GIDAYA ZAM DEMEKTİR’
reklam

Tarımda çiftçinin en önemli maliyet kalemlerinden biri olan gübrede son günlerde yaşanan fiyat artışları dudak uçuklatıyor. Yıllık bazda artışlar yüzde 200’ün üzerine çıkarken gübreye bir günde 500 TL zam geldiği açıklandı.

Üre gübresinin ton başına fiyatı yurt dışındaki fiyat artışları gerekçe gösterilerek ortalama 60 dolar birden arttı.

Hayrabolu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başol gazetemize yaptığı açıklamada; gübre zamlarının beraberinde rekolte düşüklüğüne neden olacağının altını çizen Başol, “Son günlerde dövizin artışı ile gübre fiyatları şahlandı yine. Tam da bölgemizde ekime başlayacağımız dönemde. Bu artışlar önlenemezse, çiftçi ya gübre kullanmayacak ya da çok az gübre kullanacak. Bu rekolte düşüklüğü, rekolte düşüklüğü de gıdaya zam demektir. diye konuştu.

Pandemi ile birlikte tek sektörlerde olduğu gibi tarım alanında da girdi maliyetleri tavan yapmış durumda. Son yıllarda tarımsal alanda artan girdi fiyatlarının altında ezilen çiftçilere bir darbe de dolardan geldi. Doların yükselmeye başlamasıyla birlikte gübre fiyatlarının da artması çiftçinin ekim zamanında gübre kullanmaması ya da az kullanmasına neden olacağını belirten Başkan Mehmet Başol, “Bu rekolte düşüklüğü, rekolte düşüklüğü de gıdaya zam demektir” dedi.

 “Gübrelerdeki hızlı fiyat yükselişi eklenmiş bu durum üreticilerimizi ciddi anlamda zora sokmuştur”

Son günlerde yaşadığımız üretimde kullanılan girdi fiyatlarındaki önlenemez artışa tam kullanım sezonu olan bitki besin maddeleri ve kimyevi gübrelerdeki hızlı fiyat yükselişi eklenmiş bu durum üreticilerimizi ciddi anlamda zora sokmuştur. Üretimin verimli ve öngörülen bir şekilde devam edebilmesi için üreticilerimizin bu bitki besin maddelerine ihtiyacı vardır. Ancak bu ürünlerdeki fiyat artışlarının önüne geçilmemesi durumunda üretim maliyetlerimiz ciddi şekilde artacak çiftçimiz ihtiyaç duyduğu gübreyi kullanamadığı takdirde de azalan verim ve üretim tüketicinin karşısına gıda enflasyonu olarak çıkacaktır. İşte bütün bu olumsuzlukları zamanında öngörebilmek, fark edebilmek oluşacak sıkıntıları sıkıntıya düşmeden çözebilmek üreticilerimiz için de tüketicilerimiz için de çok kıymetlidir.

“Gıda fiyatlarını ulaşılabilir seviyelerde tutmanın tek yolu üretimde kullanılan girdi maliyetlerini aşağı çekmekten geçmektedir”

İçinde bulunduğumuz üretim sezonunda üreticilerimizin yoğunlukla kullandığı gübrelerin fiyatlarındaki hızlı ve önlenemez yükseliş konuyu yöneten yetkili kurumlar tarafından ele alınmalı, mutlaka hızlı bir şekilde fiyat artışlarının önüne geçilmesi, maliyeti düşürücü önlemler alınması gerekmektedir. Aksi halde önümüzdeki günlerde tüketicilerimizin ihtiyaç duydukları ürünlere ulaşmaları zorlaşacaktır. Gıda fiyatlarını ulaşılabilir seviyelerde tutmanın tek yolu üretimde kullanılan girdi maliyetlerini aşağı çekmekten geçmektedir” ifadelerini kullandı.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam