Hayrabolu İlçe Sağlık Müdürlüğü 3-9 Eylül 2022 Halk Sağlığı Haftası Etkinlikleri « Hayrabolu Sesi Gazetesi

19 Mayıs 2024 - 23:35

Hayrabolu İlçe Sağlık Müdürlüğü 3-9 Eylül 2022 Halk Sağlığı Haftası Etkinlikleri

Son Güncelleme :

09 Eylül 2022 - 9:57

595 views
reklam
Hayrabolu İlçe Sağlık Müdürlüğü 3-9 Eylül 2022 Halk Sağlığı Haftası Etkinlikleri
reklam

Dünyada en sık görülen, en fazla ölüme ve engelliliğe neden olan bulaşıcı olmayan hastalıklara (kalp ve damar hastalıkları, kanserler, diyabet ve kronik hava yolu hastalıkları) bağlı erken ölümlerin (70 yaş altı ölümler) 2025 yılına kadar %25 azaltılması ülkemizin bulaşıcı olmayan hastalıklarla ilgili temel hedefidir.

Aile hekimleri kendilerine kayıtlı olan obez, hipertansif, diyabetik ve kardiyovasküler risk değerlendirmesi yapılması gereken hastalar, yaşlı bireyler ve sağlıklı bireylere dair listelerden tarama ve izlem işlemlerini yapmaktadır.

18 yaş ve üstünde bireyler aile hekimine başvurarak yılda en az bir kez, kan basıncını, boy, kilo ve bel çevresini ölçtürebilir. Kan basıncı yüksek ise aile hekimi teşhis koymak için ilave kan basıncı ölçümleri ve tetkikler de isteyebilir.

40 yaş ve üstündeki bireyler aile hekimine başvurarak yılda en az bir kez kan şekerini ölçtürebilir. Kan şekeri yüksek ise aile hekimi teşhis koymak için ilave kan şekeri ölçümleri ve tetkikler de isteyebilir.

Hipertansiyon, diyabet veya obezite hastalarının kan basıncı, kilo ve kan şekerinin kontrol altında olması için aile hekimi tedavi planı yaparak takibini sağlayacaktır. İhtiyaç duyduğu durumlarda uzman hekime de sevk edebilmektedir.

Aynı zamanda kan basıncı, kilo ve kan şekerinin kontrol altına alınması için sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite, tütün ve tütün mamullerinden uzak durma, alkol bırakma gibi yaşam tarzı değişiklikleri konusunda danışmanlık verecek ve gerekli durumlarda sağlıklı hayat merkezlerinde çalışan diyetisyen, fizyoterapist, psikolog gibi ilgili sağlık profesyonellerinden destek alınmasını da sağlayacaktır. Hastalar E-nabızda kendi tedavi planını görebilir ve evde ölçtüğünüz kan basıncı değerlerinizi sisteme ekleyebilir.

40 yaş ve üstündeki bireyler aile hekimine başvurarak en az bir kez kardiyovasküler risk değerlendirmesini yaptırabilirler. Risk değerlendirmesinde öncelikle yaş, cinsiyet, sigara kullanımı bilgileri alınacak, kan basıncı ölçülecek ve total kolesterol değeri bakılarak 10 yıl içinde bazı kalp damar hastalıklarından ölüme ilişkin risk hesaplanmaktadır.

Aile hekimi yaşam tarzı değişiklikleri konusunda danışmanlık verecek, risk durumuna göre gerekli durumlarda sağlıklı hayat merkezlerinden destek alınmasını sağlayabilecektir. Daha ileri tetkik ve tedavi planı için uzman hekime yönlendirilmektir.

65 yaş ve üstündeki bireylerde yılda en az bir kez genel sağlık durumunun değerlendirilmesi için aile hekimine başvurabilir. Aile hekimi muayeneyi yaparak ihtiyaç duyulan laboratuvar testlerini tamamlanmasını isteyebilir. Bireyin genel sağlık durumu incelenirken günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirme, zihinsel faaliyetleri gerçekleştirme ve beslenme durumu da değerlendirilecektir. Ayrıca kullanılan ilaçlar da aile hekimi tarafından gözden geçirilmektedir.

              03-09 Eylül Halk Sağlığı haftası nedeniyle Çorlu İlçe Sağlık Müdürlüğümüz halkı bilinçlendirme ve farkındalık oluşturma etkinlikleri düzenlemiştir.

  1. Hafta boyunca aile sağlığı merkezlerimizde  dalında uzman sağlık çalışanlarımız vatandaşlarımıza bilgilendirme yapacaklardır.
  2. Hayrabolu Kapalı Pazar Alanı’nda 06.09.2022 tarihinde, Saat 10:00  – 17:00 arasında yapılacak 03-09 Eylül Halk Sağlığı haftası etkinliklerimiz kapsamında stand açılacaktır. Standımızda tansiyon,kilo, boy,  kan şekeri ölçümü yapılacak ve sağlıklı beslenme, hastalıklardan korunma ve kanser taramaları hususunda bilgilendirme yapılacaktır. Etkinlik bitiminde kapalı Pazar alanında sağlıklı yaşam yürüyüşü yapılacak olup; tüm halkımız davetlidir.
  3. Hafta boyunca  sağlık çalışanlarımız, köylerimize mobil hizmet kapsamında ziyaretler gerçekleştirilerek Halk Sağlığı Haftası kapsamında vatandaşlarımıza bilgilendirme yapacaklardır.
  4. Hafta boyunca İlçe Sağlık Müdürlüğü’müze başvuran vatandaşlarımıza kanser taramaları hakkında bilgi verilerek, kanser taraması yapılacaktır.

                          Tüm Halkımıza Sağlıklı Mutlu Günler Dilerim.

                                                                                                                                    Dr. Denizhan Türkmen

                                                                                                                               Hayrabolu  İlçe Sağlık Müdürü

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam